دسته بندی نشده

پنکه مه پاش چیست؟ راه نجات از گرمای تابستان

پنکه مه پاش چیست و چگونه کار می کند؟

معمولاً با شنیدن اسم تابستان به یاد مسافرت، تعطیلات، دورهمی و … می‌افتیم اما چه کنیم با این گرمای نفس‌گیر؟ اگر در تابستان امسال به دنبال راهی برای غلبه بر گرما و نجات از گرمازدگی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به فکر خرید پنکه مه پاش یا رطوبت ساز باشید. از پنکه مه پاش برای کاهش دما و افزایش رطوبت در فضاهای باز مانند پاسیو، روف گاردن، باغ و حیاط و همچنین فضای رستوران و کافه‌ها استفاده می‌شود. پنکه های رطوبت ساز به ویژه در مناطقی که آب و هوای خشک و گرم دارند بسیار موثر هستند، جایی که می توانند گرما را فراری دهند و نسیمی خنک و ملایم به ما هدیه کنند.

پنکه مه پاش چیست؟

پنکه مه پاش یا همان رطوبت ساز دستگاه خنک کننده است که عملکرد یک پنکه معمولی و یک پنکه رطوبت ساز را با هم ترکیب می‌کند.

پنکه مه‌پاش، یک ابداع خیره‌کننده است که حدوداً طی دهه‌ی اخیر وارد زندگی‌ ما شده و باعث شده تا تجربه‌ی گرمای تابستان دیگر تکراری و اذیت کننده نباشد. پنکه مه‌پاش، نه تنها به معنای خنک کردن هوا، بلکه به عنوان یک تجربه‌ی حسی تازه و متفاوت در ارتباط ما با محیط اطرافمان عمل می‌کند.

این دستگاه با ایجاد نسیمی خنک و با طراوت می‌تواند دمای فضای بیرون و محیط را (در ابعاد ۴۰۰ متر) تا حد زیادی کاهش دهد. اگر می‌پرسید چگونه؟ ادامه این مقاله را تا انتها مطالعه کنید که نکات مهمی را بیان کردیم.

طرز کار پنکه مه پاش؛ چگونه دمای محیط را کاهش می‌دهد؟

طرز کار پنکه مه پاش رطوبت ساز

پنکه مه‌ پاش، با اصولی مبتکرانه و به کمک تبخیر آب، دمای محیط را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. در واقع، این ابداع ترکیبی از اثر تبخیر و تبدیل آب به بخار، به همراه جریان هوای سرد، باعث خنک کردن محیط می‌شود.

در واقع بطور خلاصه باید گفت طرز کار پنکه مه پاش به‌این شکل است که با پاشش قطرات ریز آب یا همان مه ریز آب به هوا کار می کند که این قظرات تبخیر شده و گرمای هوای اطراف را جذب می‌کند و در نتیجه باعث خنکی محیط می‌شود. پنکه مه پاش هوای خنک شده را در فضای باز،می‌دمد.

ابتدا، آب در مخزن پنکه مه‌پاش به مقدار مناسب ذخیره می‌شود. هنگامی که پنکه روشن می‌شود، یک پمپ آب از مخزن آب مسئول هدایت آن است تا آب به نازل‌های مخصوصی منتقل شود.

وقتی آب از این نازل‌ها خارج می‌شود، به حالت بسیار ریزی از پاشش قطرات (مانند مه) تبدیل می‌شود و این قطرات ریز در تماس با هوا، به سرعت تبخیر می‌گردند. این فرآیند تبخیر، حرارت را از محیط می‌گیرد و در نهایت، حرارت از طریق هوا جذب شده و بخار آب به همراه خود، میزان حرارت محیط را کاهش می‌دهد.

سپس، جریان هوایی که توسط پنکه مه پاش ایجاد می‌شود، بخار آب را به اطراف منتقل و پخش می‌کند. این بخار آب در تماس با جریان هوا تبدیل به قطرات ریز آب می‌شود و حرارت محیط را جذب کرده و در نهایت هوا را خنک‌تر می‌کند.

با ترکیب این دو فرآیند در طرز کار پنکه مه پاش، یعنی تبخیر آب و خنک‌کنندگی ایجاد شده توسط جریان هوای پنکه، دمای محیط به طور شگفت‌انگیزی کاهش می‌یابد. به این ترتیب، پنکه مه‌پاش به عنوان یک راهکار نوین در کاهش دمای محیط و ایجاد خنکی مطلوب به ویژه در فصول گرما به کار می‌رود.

لازم است بدانید که این ذرات مه مانند آنقدر ریز هستند که شما و مبلمان و وسایلاتان را خیس نمی‌کنند، و فقط جلوه‌ای خوشایند و حتی زیبا شبیه مه ایجاد می‌کنند. حالا که با طرز کار پنکه مه پاش آشنا شدید شاید برایتان جالب باشد درباره اجزا و سیستم تشکیل دهنده پنکه مه بیشتر بدانید.

اجزای تشکیل دهنده پنکه مه پاش:

1-پمپ آب پیستونی پرفشار :که آب را تحت فشار قرار می دهد و آن را به نازل‌های مه پاش یا سیستم مه پاش می‌فرستد. پمپ می‌تواند فشارهای مختلفی مانند فشار زیاد، متوسط یا پایین داشته باشد
2- پنکه دمنده: که جریان هوای قوی تولید می کند. پنکه می‌تواند اندازه‌ و شکل‌های مختلفی داشته باشد.
3- فیلتر آب: جهت جلوگیری از ورود ذرات ریز موجود در آب به داخل پمپ می باشد
4-شیر تنظیم فشار: برای تنظیم فشار خروجی پمپ متناسب با نیاز پنکه
5-نازل مه پاش : که آب را به مه ریز تبدیل می کند.نازل می تواند اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، فشار کم یا ضد چکه داشته باشد.
6-منبع آب: که آب سیستم مه پاش را تامین می کند.
7-سختی گیر: برای دریافت املاح آب و جلوگیری از رسوب و افزایش عمر پنکه
8-دما و رطوبت سنج : با کنترل دما و رطوبت محیط به سیستم مه پاش دستورات لازم جهت کنترل سیستم را ارسال می‌کنند.
9- امکانات اضافی: عملکرد و زیبایی پنکه مه پاش را بهبود می بخشند. مانند: تایمر، ریموت کنترل یا کنترل از راه دور برای روشن و خاموش کردن، چراغ های LED

چه مدل‌هایی از پنکه مه پاش وجود دارد؟

انواع مختلفی از پنکه‌های مه پاش بسته به نیاز و سلیقه شما در بازار وجود دارد. برخی از انواع پنکه‌های مه پاش به یک شلنگ متصل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر دارای یک مخزن آب داخلی هستند که قابل پر شدن می‌باشند. برخی از پنکه‌های مه پاش دارای ریموت و قابلیت تنظیماتی نظیر میزان سرعت و پاشش ذرات مه هستند، در حالی که برخی دیگر ثابت بوده و تنظیمات و ریموت ندارند. برخی از پنکه‌های مه پاش قابل چرخش هستند و پایه متحرک دارند تا منطقه بزرگ‌تری را پوشش دهند، در حالی که برخی مدل‌های دیگر ثابت هستند. برخی از پنکه‌های مه پاش سیمی هستند، در حالی که برخی دیگر با باتری کار می‌کنند یا قابل شارژ هستند. اما دو مدل پرفروش و محبوب پنکه مه پاش عبارتند از:

 1. پنکه مه‌پاش ایستاده: این نوع پنکه‌ها معمولاً دارای مخزن آبی بزرگ در قسمت پایه‌ هستند و از طریق تبخیر آب و جریان هوای قوی، خنکی به اطراف منتقل می‌کنند. برخی از این مدل‌ها دارای تنظیمات مختلفی مانند: سرعت و جهت جریان هوا نیز هستند.
 2. پنکه مه‌پاش دیواری: این نوع پنکه‌ها به دیوار یا سقف نصب می‌شوند و جهت جریان هوا را به سمت مورد نظر تنظیم می‌کنند. این مدل‌ها به طور کلی کمترین فضای اشغالی دارند و به عنوان یک گزینه‌ی مناسب برای فضاهای کوچک می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

آیا از پنکه مه پاش در محیط بسته می‌توان استفاده کرد؟

پنکه مه پاش در محیط بسته

همانطور که گفتیم پنکه‌ مه پاش وسیله‌ای است که ذرات مه آب را به هوا می‌پاشد و سپس با تبخیر همین قطرات ریز باعث خنکی هوا می‌شود. از پنکه‌های مه پاش معمولاً در فضای باز استفاده می‌شود، اما برخی از مدل‌های آن بسته به اندازه و ابعاد و امکانات و منبع آب پنکه می‌توانند در داخل خانه نیز استفاده شوند.
برخی از عواملی که قبل از استفاده از پنکه مه پاش در داخل خانه باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • میزان رطوبت محیط: اگر محیط یا آب و هوا مرطوب است، بدانید که اضافه کردن رطوبت بیشتر به هوا ممکن است تنفس را اذیت کننده یا حتی ناسالم کند. رطوبت بالا حتی باعث ایجاد کپک یا آسیب به مبلمان و وسایل الکترونیکی می‌شود. پنکه مه پاش فقط در صورتی باید در داخل خانه استفاده شود که اتاق دارای تهویه خوب و رطوبت کاملا کم باشد.
 • اندازه و قدرت پنکه مه پاش: برخی از پنکه‌های مه پاش ابعادی بزرگ دارند و قدرتمند هستند و برای خنک کردن محیط بیرونی مانند رستوران یا باغ طراحی شده‌اند. این پنکه‌ها برای استفاده در محیط داخلی پر سر و صدا یا قوی هستند، زیرا می‌توانند باد و صدای زیادی ایجاد کنند. می‌توانید به دنبال پنکه‌های مه پاش کوچکتر و کم صداتر باشید که ممکن است برای استفاده در داخل خانه مناسب تر باشند، زیرا نسیم و غباری ملایم ایجاد می‌کنند.

 

یکی از محبوب ترین و پیشرفته‌ترین پنکه‌های مه پاش مناسب برای استفاده در فضای باز، پنکه مه پاش پایه متحرک است. این دستگاه به 2 صورت ریموت‌دار و ساده عرضه می‌شود. همچنین دارای یک مخزن آب 40 لیتری است که تا چندین ساعت محیط را به راحتی خنک می‌کند. این پنکه رطوبت ساز دارای 3 سرعت قابل تغییر نیز می‌باشد که برای استفاده در فضای باز فوق‌العاده است.

پنکه مه پاش رطوبت ساز


خرید پنکه مه پاش

 

آیا می توانم از آب لوله کشی در فن مه پاش خود استفاده کنم؟

سوال خوبی است. پاسخ مناسب به این سوال کاملاً به کیفیت آب لوله کشی منطقه زندگی شما و همچنین نوع پنکه مه پاش بستگی دارد. برخی از پنکه های مه پاش برای کار با هر نوع آبی (لوله‌کشی یا مقطر) طراحی شده‌اند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به آب مقطر یا تصفیه شده برای جلوگیری از رسوب یا آسیب به نازل‌ها نیاز داشته باشند. آب لوله کشی به این دلیل که حاوی مواد معدنی، مواد شیمیایی یا حتی باکتری باشد جهت استفاده توصیه نمی‌شود چرا که می‌تواند بر عملکرد و طول عمر فن مه پاش تأثیر جدی بگذارد. بهترین راه حل این است که اگر مطمئن نیستید، از آب مقطر یا تصفیه استفاده کنید تا اینکه در آینده برای خراب شدن پنکه‌تان تاسف بخورید.

برخی از مزایای استفاده از آب مقطر یا تصفیه شده در پنکه رطوبت ساز عبارتند از:

 • از تجمع رسوب در نازل ها جلوگیری می‌کند که در صورت ایجاد رسوب خروجی غبار و اثر خنک کنندگی کاهش پیدا می‌کند.
 • از خوردگی و زنگ زدگی قطعات فلزی پنکه رطوبت ساز جلوگیری می‌کند که همین موضوع باعث افزایش دوام و ایمنی پنکه خواهد بود.
 • از رشد باکتری ها و تشکیل کپک در مخزن آب یا شلنگ جلوگیری خواهد شد که در صورت رخ دادن این مسئله بوی نامطبوعی ایجاد می‌شود.
 • بر روی کیفیت و تازگی قطرات ریز مه تاثیر مستقیم دارد.

در نتیجه، استفاده از آب مقطر یا تصفیه شده در پنکه رطوبت‌ساز، علاوه بر ایجاد رطوبتی سالم و تصفیه شده، به حفظ کارایی و عمر دستگاه کمک می‌کند و تجربه خنکی و راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

از معایب استفاده از آب مقطر یا تصفیه شده برای پنکه مه پاش :

می‌توان به خرید آب مقطر اشاره کرد که در این‌صورت ناچاراً هزینه بیشتری باید بپردازید.

 

آیا پنکه مه پاش جایگزین مناسب‌تری برای کولر است؟

پنکه رطوبت ساز جایگزین کولر گازی

با اینکه کولر و پنکه‌های مه پاش هر دو دستگاه‌هایی هستند که برای خنک شدن در هوای گرم به نجات ما می‌آیند، اما تفاوت‌هایی در نحوه عملکرد، میزان مصرف انرژی و مکان مناسب برای استفاده دارند.
در ادامه به برخی از تفاوت های اصلی بین آنها اشاره می‌کنیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید:

 1. مصرف کم میزان انرژی : کولرها نسبت به پنکه‌های مه پاش، برق بیشتری مصرف می‌کنند، زیرا به کمپرسور، فن و پمپ نیاز دارند. پنکه‌های مه پاش فقط به یک فن و یک پمپ نیاز دارند و از آب به عنوان خنک کننده طبیعی استفاده می‌کنند. پنکه‌ مه پاش حدود 1٪ از برق را مصرف اما در مقابل کولر گازی حدود 14% را مصرف می‌کند. حتی برای استفاده در محیط‌های تجاری و رستوران و کافه‌ها در مقایسه با یک پنکه معمولی، استفاده از پنکه مه پاش به شدت مفیدتر و مقرون به صرفه‌تر است.
 2. ابعاد و اندازه : پنکه مه‌ پاش بعلت داشتن ابعاد و تجهیزات کوچکتر نسبت به دیگر وسایل خنک‌کننده، فضای کمتری لازم دارد؛ به همین دلیل برای قرار گرفتن در هر نوع محیطی مناسب‌ است.
 3. محیط و فضای استفاده : کولرهای گازی و آبی عمدتاً در داخل خانه استفاده می‌شوند، زیرا برای حفظ دما و رطوبت مطلوب نیاز به فضای بسته دارند. پنکه‌های مه پاش عمدتاً در فضای باز استفاده می شوند، زیرا به فضای باز نیاز دارند تا آب را تبخیر و پراکنده کنند. کولرهای گازی و آبی در آب و هوای مرطوب موثرتر عمل می‌کنند، در حالی که پنکه‌های مه پاش برای آب و هوای خشک مناسب‌تر هستند.

به طور کلی، انتخاب بین خرید پنکه مه‌پاش و کولر کاملاً بستگی به عواملی نظیر بودجه و وضعیت اقتصادی، محیط و شهر زندگی، دما و نیازهای خاص شما دارد. اگر هدفتان صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آب است و خنکی کمتر نیز برایتان قابل قبول است، پنکه مه‌پاش گزینه مناسب‌تری می‌باشد. اما اگر به دنبال شدت خنکی قوی و زیاد و امکاناتی نظیر تصفیه هوا هستید، کولر می‌تواند گزینه مناسب‌تری باشد.

 

تجربه استفاده از پنکه مه پاش را داشته‌اید؟

در این مقاله سعی کردیم به سوال پنکه مه پاش چیست و همچنین به طرز کار پنکه مه پاش و رطوبت ساز بپردازیم. خرید پنکه‌ مه پاش برای افرادی که می‌خواهند از فضای باز در فصول گرم سال، با خیالی آسوده لذت ببرند بسیار مناسب و ایده‌آل هستند. این دستگاه علاوه‌بر اینکه به شما کمک می‌کند خنک بمانید، همچنین کیفیت هوا و سطح رطوبت محیط را نیز بهبود می‌بخشد. پنکه‌های مه پاش ظاهری ساده و زیبا دارند به این دلیل که جذابیت بصری را به فضای بیرون و محیط اضافه کنند، تا خنکی و آرامش‌بخشی بیشتری را برای شما ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *