آموزشی

باربیکیو ذغالی یا گازی؟ تجربه آشپزی خوشمزه در فضای باز

باربیکیو ذغالی یا گازی

باربیکیو، همیشه یکی از اصلی‌ترین عضوهای رویدادها، میهمانی‌ها و دورهمی‌های ما برای لذت بردن از غذاهای خوشمزه‌ پخته شده در فضای باز است. حال در این دنیای گرم و آتشین باربیکیوها یک سوال برای اکثر افراد دغدغه حساب می‌شود: باربیکیو ذغالی یا گازی؟! کدام را بخریم؟ یکی از انتخاب‌های اصلی در دنیای باربیکیو، انتخاب بین باربیکیو ذغالی و باربیکیو گازی است. هر کدام از این دو نوع باربیکیو مزایا و معایب خود را دارند و تصمیم گیری برای استفاده از یکی از آنها می‌تواند موضوعی دشوار باشد. در این مقاله، ما به معرفی و بررسی مزایا و معایب هر دو اجاق می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بهتری برای خرید بین دو مدل باربیکیو ذغالی یا گازی بگیرید.

باربیکیو ذغالی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

باربیکیو ذغالی یک اجاق پخت و پز غذا در فضای باز است که در آن از ذغال چوب یا زغال‌های فشرده برای تولید آتش جهت پخت گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و دیگر مواد غذایی استفاده می‌شود. این روش پخت معمولاً در فصل‌های گرما و تابستان و در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یک فرصت برای گردهم آمدن خانواده و دوستان در فضای باز شناخته می‌شود.

برخی از کاربردهای باربیکیو ذغالی شامل پخت گوشت های مختلف (مانند استیک، کباب، برگر، سوسیس، و کباب یا استیک مرغ و …)،  ماهی، غذاهای دریایی‌، سبزیجات و حتی نان و دسرهایی که برای آماده سازی نیاز به حرارت دارند می‌شود. همچنین، طعم منحصر به فردی که از دود ذغال به غذاها منتقل می‌شود، یکی از ویژگی‌های مهم باربیکیو ذغالی است که آن را از سایر روش‌های پخت متمایز می‌کند.

باربیکیو ذغالی باعث گرد هم آمدن افراد برای جشن‌ها، جمع خانوادگی و دوستانه، پیک‌نیک‌ها و میهمانی‌ها در فضای باز است و تجربه لذت‌بخش آشپزی در هوای آزاد را هدیه می‌دهد. این روش پخت باعث ایجاد ارتباط و انس با محیط و طبیعت می‌شود و به عنوان یک فعالیت تفریحی لذت‌بخش مورد علاقه بسیاری از افراد است.

مزایای استفاده از باربیکیو ذغالی:

1. طعم و عطر متفاوت غذا: یکی از اصلی‌ترین مزایای باربیکیو ذغالی، طعم و عطر منحصر به فردی است که ذغال چوب به غذاها منتقل می‌کند. این طعم و عطر دودی می‌تواند غذاهای شما را واقعاً خوشمزه‌تر کرده و تجربه‌ای جذاب را ایجاد کند.

2. حرارت متوسط تا زیاد: ذغال یک منبع حرارت قوی حساب می‌شود که می‌تواند به شما امکان پخت گوشت در دمای مختلف را بدهد، به‌شرط اینکه نحوه پخت و پز با ذغال را بدانید.

3. پخت و پز به روش نیاکان: طبخ غذا با استفاده از باربیکیو ذغالی اصیل‌ترین تجربه پخت و پز را با استفاده از شعله و حرارت آتش رقم خواهد زد. اگر به دنبال تجربه‌ای سنتی و اصیل در طبخ غذا هستید، خرید باربیکیو ذغالی بهترین گزینه است.

معایب استفاده از باربیکیو ذغالی:

1. آماده سازی زمان‌بر: آماده کردن ذغال و رسیدن به دمای مناسب برای پخت ممکن است زمان‌بر باشد. این موضوع می‌تواند برنامه‌ریزی شما را در یک میهمانی به چالش بکشد.

2. هزینه: استفاده از ذغال مرغوب و لوازم مرتبط با آن می‌تواند کمی هزینه‌بر باشد.

3. کنترل حرارت و دما: مدیریت دما و حرارت در باربیکیو ذغالی نیاز به تجربه دارد و ممکن است اوایل کار با آن برایتان ساده نباشد.

چه غذاهایی برای پخت بوسیله باربیکیو ذغالی مناسب‌تر است؟

طعم و عطر دودی و ذغال به این غذاها طعمی منحصر به فرد می‌دهد. اگرچه که برای یک سرآشپز تفاوتی میان باربیکیو ذغالی یا گازی ندارد و هرنوع غذایی را به بهترین شکل آماده خواهد کرد اما در ادامه، برخی از غذاهایی که برای پختن با باربیکیو ذغالی بسیار مناسب‌تر هستند را معرفی می‌کنم:

 1. استیک: استیک‌های مختلف مانند استیک گوشت، استیک فیله مینیون، ریبای و تی بن گزینه‌های بسیار خوبی برای پخت با باربیکیو ذغالی هستند. طعم ذغال چوب به عنوان یکی از طعم دهنده‌ها به غذا اضافه می‌شود و انواع گوشت به خوبی با مزه دودی هماهنگ می‌شوند.
 2. کباب: کباب‌های مختلفی مانند کباب کوبیده، جوجه کباب، فیله و ماهی کبابی همگی مناسب برای باربیکیو ذغالی هستند. طعم دودی کباب‌ها مانند یک چاشنی خوشمزه عمل خواهد کرد.
 3. مرغ: پخت مرغ بر روی باربیکیو ذغالی نیز بسیار معروف است. شما می‌توانید مرغ کامل یا قطعات خرد شده و مختلف مرغ را روی باربیکیو کباب کنید. مرغ با طعم دودی بسیار خوشمزه می‌شود.
 4. ماهی: ماهی‌ها مثل سالمون و ماهی تن بر روی باربیکیو ذغالی پخته می‌شوند. ماهی با طعم دودی و مخصوصاً با استفاده از ترکیباتی مانند سس‌ها و ادویه‌های تند بسیار خوشمزه می‌شود.
 5. سبزیجات: سبزیجاتی مانند کلم، بادمجان، فلفل دلمه‌ای و بطور کلی خوراک سبزیجات می‌تواند برای افرادی که رژیم دارند یا طرفداران گیاهخواری نیز مورد پسند قرار گیرند.
 6. سوسیس و بیکن: سوسیس و بیکن به عنوان وعده‌های خوشمزه و سریع برای پخت در باربیکیو ذغالی ایده مناسبی هستند.

همچنین، می‌توانید نان‌ها و سس‌های مختلف را برای همراهی با غذاهای باربیکیو ذغالی استفاده کنید. هر چه غذاها و سس‌ها تنوع بیشتری داشته باشند، تجربه استفاده از باربیکیو ذغالی برایتان جذاب‌تر خواهد بود.

باربیکیو گازی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

باربیکیو گازی، یکی از انواع محبوب اجاق برای پخت غذا در فضای باز است که در آن از گاز به عنوان منبع حرارت برای پخت گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و دیگر مواد غذایی استفاده می‌شود. در این روش، گاز درون باربیکیو مشتعل می‌شود و دما و حرارت مورد نیاز برای پخت غذاها توسط کنترلرهای تعبیه شده در باربیکیو تنظیم می‌شود.

باربیکیو گازی عمدتاً در فصل‌های گرم و در تابستان به عنوان یک روش سریع و ساده برای پخت غذاها در فضای باز استفاده می‌شود. این روش پخت برای افرادی که به دنبال سهولت و سرعت در پخت غذاها هستند یا در مکان‌هایی که استفاده از ذغال ممکن نیست (مانند آپارتمان‌ها)، بسیار مفید است.

کاربردهای باربیکیو گازی مانند باربیکیو ذغالی شامل پخت گوشت‌های مختلف (مانند استیک، کباب، برگر، سوسیس، و…)، مرغ، ماهی، سبزیجات و حتی نان و دسر می‌شود. از مزایای این اجاق می‌توان به سرعت بالا برای فراهم کردن و آماده کردن باربیکیو، مدیریت دما و حرارت به راحتی، و تمیزی بیشتر در مقایسه با باربیکوهای ذغالی اشاره کرد.

به علاوه، خرید باربیکیو گازی مناسب برای استفاده در مکان‌هایی است که ممکن است محدودیت‌هایی در مورد استفاده از ذغال چوب داشته باشید، و همچنین به عنوان یک روش پخت مطمئن تر بخصوص برای افراد تازه‌کار در نظر گرفته می‌شود چرا که نیاز به استفاده از آتش و ذغال ندارد.

مزایای استفاده از باربیکیو گازی:

1. سرعت: باربیکیو گازی سریعتر از باربیکیو ذغالی آماده می‌شود و به شما امکان پخت غذاها در زمان کمتری را می‌دهد.

2. مدیریت دما: با استفاده از باربیکیو گازی، می‌توانید دما و حرارت را به راحتی و سریع کنترل کنید. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا غذاهای خود را در دماهای مختلف پخت و پز کنید.

3. سهولت در نظافت : باربیکیو گازی ساده تر از باربیکیو ذغالی تمیز می‌شود. زیرا نیازی به پاک کردن ذغال یا گرده‌های آن ندارید.

معایب استفاده از باربیکیو گازی:

1. طعم و مزه: طعم غذاها در باربیکیو گازی ممکن است کمتر از باربیکیو ذغالی خوشایند باشد. البته این موضوع کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد.

2. مصرف گاز: استفاده از گاز ممکن است مصرف بیشتری داشته باشد و هزینه‌ی گاز را افزایش دهد. همچنین اگر به گاز دسترسی نداشته باشید استفاده از باربیکیو دشوار خواهد شد.

 

پاسخ ایده‌آل: انتخاب باربیکیوی گازی ذغالی دوکاره

ابداع و ساخت این مدل از باربیکیو برای پاسخ به سوال باربیکیو ذغالی یا گازی؟ بوده است تا دیگر سر دوراهی نمانید! باربیکیو دوکاره گازی ذغالی یک نوع باربیکیو است که توانایی دو روش پخت مختلف یعنی گازی و ذغالی را بصورت همزمان دارد. این نوع باربیکیو با داشتن دو فضای پخت جداگانه برای هر دو روش به شما اجازه می‌دهد تا بر اساس نیاز و سلیقه‌ی خود هرکدام از این دو روش را که خواستید برای پخت غذا استفاده کنید.

ویژگی‌های اصلی باربیکیو دوکاره گازی ذغالی عبارتند از:

 1. انعطاف‌پذیری: این نوع باربیکیو به شما انعطاف بیشتری در انتخاب روش پخت می‌دهد. در صورتی که به سرعت و سهولت در پخت نیاز دارید، می‌توانید از روش گازی استفاده کنید. اما اگر به طعم و عطر دودی اصیل که از باربیکیو ذغالی به دست می‌آید علاقه دارید، می‌توانید به روش ذغالی پخت کنید.
 2. ترکیب ایده‌آل: این نوع باربیکیو به شما امکان می‌دهد تا مزایای هر دو روش گازی و ذغالی را ترکیب کنید. می‌توانید از حرارت متوسط یا زیادی که توسط ذغال ایجاد می‌شود برای پخت گوشت‌ها یا سایر مواد غذایی استفاده کنید و همچنین از روش گازی برای پخت سریع‌تر و دقیق‌تر استفاده کنید.
 3. استفاده همزمان: این نوع باربیکیو به شما اجازه می‌دهد تا چندین نوع غذا مانند برنج و کباب را هم‌زمان آماده کنید. با داشتن دو منطقه پخت مجزا، می‌توانید غذاهای مختلف را در یک زمان و با دماها و زمان‌های متفاوت پخت کنید.

به طور کلی، باربیکیو دوکاره گازی ذغالی یک انتخاب عالی برای افرادی است که دوست دارند تجربه‌ی متنوعی از کار با باربیکیو داشته باشند و از مزایای هر دو روش پخت استفاده کنند. این نوع باربیکیو در بازار به عنوان یک گزینه پرطرفدار برای علاقه‌مندان به باربیکیو عرضه می‌شود.

طرز کار باربیکیو گازی ذغالی :

باربیکیو دوکاره گازی ذغالی ترکیبی از دو روش پخت است: پخت با گاز و پخت با ذغال چوب یا هیزم. در این نوع باربیکیو، دو منطقه پخت جداگانه برای هر دو روش وجود دارد. در زیر، مراحل عملکرد باربیکیو دوکاره گازی ذغالی را توضیح می‌دهیم:

 1. آماده‌سازی باربیکیو:
  • باربیکیو را در مکان مناسبی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که همه قطعات درست متصل شده و سالم هستند.
  • اگر از ذغال چوب یا هیزم استفاده می‌کنید، هیزم‌ها را در قسمت مناسب باربیکیو قرار دهید.
 2. روش گازی:
  • برای استفاده از روش گازی، برق گاز را روشن کنید و تنظیمات دما را با توجه به نوع غذا و نیازهای خود تعیین کنید.
  • غذای خود را بر روی سطح گازی قرار داده و پخت را آغاز کنید.
  • حواستان به شدت دما و زمان پخت باشد و غذا را به مرور هم زده یا جابجا کنید تا به صورت یکنواخت پخته شود.
 3. روش ذغالی:
  • برای استفاده از روش ذغالی، ذغال چوب یا هیزم را در سطح ذغالی باربیکیو قرار دهید.
  • آتش زدن ذغال با استفاده از روش مناسب (مثلاً استفاده از الکل یا آتش زنه) را آغاز کنید و منتظر بمانید تا ذغال به طور کامل داغ شده آماده حرارت دادن شود.
  • غذای خود را بر روی منطقه ذغالی قرار دهید. توجه داشته باشید که غذا را بر روی شعله‌های بسیار زیاد آتش به‌صورت مستقیم قرار ندهید تا بتوانید ساده‌تر فرآیند پختن را انجام داده و دستتان نسوزد.
  • با استفاده از درپوش باربیکیو، دما و زمان پخت را کنترل کرده و غذا را به مرور بچرخانید تا به صورت یکنواخت پخته شود.
 4. پایان پخت:
  • پس از پخت مطلوب، غذاها را از باربیکیو بردارید.
  • اگر از روش ذغالی استفاده کرده‌اید، اطمینان حاصل کنید که ذغال خاموش شده و باربیکیو به طور کامل سرد شود.

باربیکیو دوکاره گازی ذغالی به شما امکان می‌دهد تا از مزایای هر دو روش پخت برای پخت غذاهایتان بهره‌برداری کنید و تجربه باربیکیو متنوعی را ارائه دهید.

باربیکیو گازی ذغالی معمولا چه امکانات و تجهیزاتی دارند؟

باربیکیو گازی ذغالی (یا همان باربیکیو گازی چارکاره) از امکانات و تجهیزات مختلفی برخوردار است تا به شما امکان پخت غذاهای متنوع را در فضای باز فراهم کند. این تجهیزات ممکن است به شرکت تولید کننده و مدل مختلف بستگی داشته باشد، اما در کل معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. بخش اصلی باربیکیو: این بخش شامل بدنه و سطح قسمت گاز (برای پخت با گاز) و بخش و سطح ذغالی (برای پخت با ذغال یا هیزم) است. معمولاً سطح ذغالی دارای یک گریل برای قرار دادن ذغال و غذا می‌باشد.
 2. سینی یا میز کار: بعضی از مدل‌های باربیکیو دارای سینی یا میز کار در قسمت کنارشان هستند که برای آماده کردن مواد غذایی و تمیزکاری مفید هستند.
 3. قفسه‌ و کابینت: برخی از باربیکیوها دارای قفسه‌ها وکابینت اضافی برای قرار دادن ظروف و ادویه‌جات و سیخ و … هستند.
 4. محفظه ذغال یا هیزم: اگر از باربیکوی گازی ذغالی استفاده می‌کنید، باید یک محفظه ذغال یا هیزم داشته باشید که در آن ذغال یا هیزم را قرار دهید.
 5. رویه یا درب چدنی: باربیکیو گازی ذغالی دارای درب یا رویه چدنی هستند که برای پخت بهتر غذاها استفاده ‌می‌شود.
 6. کنترل‌گر دما: بیشتر باربیکیوها دارای کنترل دما هستند که به شما امکان تنظیم دمای مناسب برای پخت غذا را می‌دهند.
 7. شعله‌افکن: برخی از مدل‌ها دارای شعله‌افکن هستند که برای آتش‌زدن ذغال یا هیزم به کمک گاز به کار می‌روند.
 8. دسته‌ها و چرخ‌ها: تجهیزات باربیکیو معمولاً دارای دسته‌ها و چرخ‌ها هستند تا حمل و نقل آسان‌تری داشته باشند.
 9. پوشش محافظ: برخی از مدل‌های باربیکیو دارای پوشش محافظ هستند که برای حفاظت در برابر عوامل آب و هوایی و گرد و غبار مناسب هستند.
 10. اقلام جانبی: یکسری از مدل‌های باربیکیو گازی ذغالی برای سهولت استفاده دارای تجهیزات بیشتر نظیر لگن سرخکن و توری سرخکن و پلوپز می‌باشند.

به عنوان یک خریدار، باید نیازها و اولویت‌های خود را در نظر بگیرید و بر اساس آن‌ها باربیکیو گازی ذغالی مناسبی را انتخاب کنید. همچنین، توصیه می‌شود که از دستورالعمل‌ها و راهنمای شرکت تولید کننده برای استفاده بهینه از باربیکیو پیروی کنید.

 

باربیکیو ذغالی یا گازی؟ یا دوکاره؟

انتخاب بین باربیکیو ذغالی و باربیکیو گازی وابسته به سلیقه شما و نیازهای خاص شماست. اگر صرفاً به دنبال تجربه‌ای اصیل با طعم و عطر دودی هستید و آماده‌اید زمان بیشتری را صرف آماده کردن باربیکیو خود کنید، باربیکیو ذغالی گزینه‌ی بهتری خواهد بود. اما اگر به دنبال سرعت و سهولت در پخت غذاها هستید و اهمیت کمتری به طعم دودی می‌دهید، باربیکیو گازی بهترین انتخاب است. اما اگر هر دو اجاق را باهم میخواهید خرید باربیکیو گازی ذغالی بهترین تصمیم است. در نهایت، مهمترین چیز این است که از زمان خوشی در کنار دوستان و خانواده خود در هنگام باربیکیو لذت ببرید. می‌توانید برای داشتن مشاوره پیش از خرید با کارشناسان فروش مجموعه رویال گاردن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *