آموزشی

10 نکته برای نحوه چیدمان مبلمان در فضای باز + عکس

چیدمان مبلمان در فضای باز

داشتن یک فضای باز زیبا و راحت می‌تواند علاوه بر داشتن نمای زیبا و ویژگی‌های ظاهری برای دکوراسیون جذاب، محیطی جهت استراحت شما باشد. وقتی بهترین ایده‌های چیدمان مبلمان فضای باز را برای محیط باغ، ویلا یا روف گاردن تجسم می‌کنید، به راحتی می‌توانید در تله طرز تفکر «اما من که طراح نیستم!» گرفتار شوید. چیدمان و دکوراسیون فضای باز برای پذیرایی و غذاخوری یا صرفاً استراحت کردن، نیاز به درک صحیح از نحوه چیدمان مبلمان و خرید مبلمان باغی فضای باز مناسب دارد.

چرا چیدمان مبلمان در فضای باز مهم است؟

چیدمان مبلمان فضای باز در واقع دیکته می‌کند که چگونه شما و میهمانانتان در سراسر محیط جابجا شده، غذا میل کنید یا استراحت کنید، چگونه از مبلمان استفاده کنید و حتی چگونه زمانی که نشسته‌اید به اطراف خود نگاه کنید.

پس با این اوصاف یکی از عوامل مهم در ایجاد فضای باز دلخواه و دلپذیر، چیدمان صحیح مبلمان است. در ادامه این مقاله، نکات مهم و ترفندهایی برای نحوه چیدمان مبلمان در فضای باز را به شما خواهیم گفت تا از محیط استفاده حداکثر را ببرید.

1. تعیین محل مناسب برای مبلمان

قبل از هر چیز، باید محل مناسبی برای چیدمان مبلمان در فضای باز انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که این مکان باید با معماری فضای باز و سبک انتخابی شما همخوانی داشته باشد.

مانند چیدمان محیط داخلی خانه، نحوه حرکت و جریان داشتن در یک محیط می‌تواند برای نحوه چیدمان مبلمان فضای باز به شما کمک کند. صرف نظر از اندازه و ابعاد فضایی که در اختیار دارید، تمرین خوبی است که هر قسمت را چگونه دلبازتر و راحت‌تر چیدمان کنید. ابتدا ورودی‌ها، نقاط کانونی، تعداد گیاهان و تعداد مبل و صندلی و میزها و چیزهای دیگری که به توجه بیشتر برای چیده شدن در فضای باز نیاز دارند را در نظر بگیرید. هنگام قرار دادن مبلمان فضای باز نزدیک به دیوار، همیشه بزرگ‌ترین مبل را برای بزرگ‌ترین دیوار در نظر داشته باشید. این کار باعث ایجاد حس بزرگ دیده شدن فضا می شود و اجازه می دهد تا در صورت لزوم قطعات کوچکتر را ساده‌تر جابجا کنید.

حتماً یک مسیر برای عبور در اطراف مبلمان ایجاد کنید. به این ترتیب، هیچ کس نیاز نیست با جابجا کردن مبل‌ها درگیر شود تا بتواند عبور کند. با ایجاد این فضای اضافی در اطراف مبل و صندلی، در واقع حس بزرگ بودن فضا را نیز منتقل می‌کنید. در جاییکه میز و صندلی غذاخوری و صندلی کنار آتشدان قرار می‌دهید، مطمئن شوید که این وسایل با فاصله ایمن از تجهیزات گرمایشی یا شعله آتش قرار گرفته باشند. فراموش نکنید که ایمنی را به یک عامل مهم و قابل توجه در چیدمان خود تبدیل کنید.

2. توجه به سبک و سلیقه

چیدمان مبلمان فضای باز باید متناسب با نیازهای شما باشد. اگر فضای باز را در درجه اول به عنوان مکانی برای پذیرایی از میهمان برای ناهار و شام در نظر دارید، یک ست میز و صندلی ناهار خوری در فضای باز را در نظر بگیرید. برای استراحت و میزبانی ساده تر، می‌توانید تعدادی صندلی و میز تک نفره کوچک را انتخاب کنید.

3. انتخاب مبلمان مقاوم و راحت

همانطور که می‌دانید فضای باز تحت تأثیر عوامل طبیعی مثل نور خورشید، باران، و باد قرار دارد. بنابراین، انتخاب مبلمانی که از مواد اولیه مقاوم مانند فلز یا چوب مرغوب ساخته شده باشد، بسیار مهم است. نکته بعد این است که مبلمان شما باید به اندازه کافی راحت باشد تا بتوانید برای ساعاتی از نشستن روی آن‌ها لذت ببرید. استفاده از کوسن و بالش‌ت از این نظر بسیار کمک‌ کننده‌ هستند.

4. استفاده از گلدان و درختچه

مبلمان‌ها را به نحوی چیدمان کنید که فضا مرتب و زیبا به نظر بیاید. برای داشتن چیدمانی جذاب‌تر از یک میز کنار مبلمان، گلدان‌ها و وسایل تزئینی استفاده کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای زیباسازی فضای باز، استفاده از گیاهان طبیعی در گلدان‌های رنگی یا درختچه‌های کوچک و چشمگیر است. این گیاهان به تنهایی نه تنها جلب توجه می‌کنند، بلکه طبیعت و زیبایی را به فضا اضافه خواهند کرد. اما باید به انتخاب گیاهانی توجه کنیم که توانایی تحمل شرایط جوی متغیر فضای باز را داشته باشند و در عین حال حشرات مختلف را به خود جلب نکنند.


خرید گلدان دکوری و فانتزی

5. نورپردازی جذاب

نورپردازی محیط فضای باز نقش مهمی در جلب توجه دارد. نور مناسب هر محیط یا فضای باز را می‌تواند کامل کند. استفاده از نورپردازی در فضای باز هم برای ایمنی و هم سبک، تعادل را ایجاد می کند و درخشش را به محیط بخصوص زمان یکه در کنار عزیزانتان دورهم نشسته‌اید می بخشد. از ریسه‌ها، شمع یا چراغ‌های کوچک برای ایجاد یک محیط دلپذیر در شب استفاده کنید.  مهم است که مطمئن شوید مناطقی مانند راهرو یا پیاده‌رو به خوبی روشن باشند تا تردد با مشکل انجام نشود و همچنین اگر میز غذاخوری دارید حتما نور مناسبی برای این قسمت در نظر بگیرید. صندلی‌های راحتی یا نزدیک به آتشدان نیاز به نور ملایم‌تری دارند. در صورت نیاز مجموعه‌ای از شمع را به فضای باز اضافه کنید.

6. استفاده از آتشدان یا شومینه

یکی دیگر از عناصری که می‌تواند به دکوراسیون فضای باز شما جلوه‌ای زیبا و کاربردی اضافه کند، خرید شومینه فضای باز است. علاوه بر ایجاد جذابیت و زیبایی در محیط، استفاده از شومینه‌ فضای باز می‌تواند در ایجاد گرمایی ملایم و دلچسب در خنکی شب‌های پاییزی و زمستانی بسیار مفید باشند. می‌توانید از میز شومینه که دارای محفظه‌ای برای روشن کردن آتش می‌باشد برای ایجاد این فضایی دلپذیر هنگام صرف غذا در محوطه باغ و روف گاردن خود استفاده کنید.

میز شومینه گازی کد T03


خرید میز شومینه فضای باز

7. چیدمان مبل فضای باز در کنار استخر

هنگام چیدمان مبلمان فضای باز در کنار استخر، محصولاتی که سبک وزن بوده و به راحتی قابل جابجایی هستند اغلب بهترین کاربرد را دارند. استراحت در کنار استخر در فصل گرما بسیار لذت‌بخش است اما باید به این نکته توجه کنید که اگر مبل انتخابی شما پارچه‌ای است حتما از جنس برزنت یا نانو باشد. همچنین به فاصله مناسب میان مبلمان و استخر توجه کنید که بعدا برایتان دردسرساز نشود. حتی پیشنهاد می‌شود تا برای جلوگیری از گرما و راحتی بیشتر هنگام استفاده از مبلمان در فصل گرما به فکر خرید سایبان چتری نیز باشید.

سایبان چتری پایه کنار قطر ۳.۵ متر


خرید سایبان چتری

8. تزیین با رنگ‌ها

از رنگ‌های زنده و شاد برای تزیین فضای بازتان استفاده کنید. رنگ‌های زرد، نارنجی و آبی برای فضای باز بسیار جذاب هستند.

چیدمان مبلمان فضای باز نیز جلوه‌ای از سلیقه و سبک شما می‌باشد. هنگامی که بهترین مکان را برای مبلمان پیدا کردید، لوازم جانبی و رنگ‌های متضاد یا متنوع را به دکوراسیون اضافه کنید که با شخصیت شما در ارتباط باشند یا نمادی از خود شما باشند. استفاده از گلدان و رنگ سبز در فضای باز و ترکیب آن با نور معمولاً حس آرامش و حضور در طبیعت را القا می‌کند، بنابراین حتماً در چیدمان آن را در نظر داشته باشید.

خرید مبلمان فضای باز باغی و ویلایی

شما چه سبکی از چیدمان مبلمان برای فضای باز را می‌پسندید؟

در نهایت سلیقه شما حرف اول را می‌زند، ما تلاش کردیم تا با مرور یکسری نکات سودمند به چیدمان و دکوراسیون بهتر مبلمان در فضای باز شما کمک کنیم. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که با داشتن یک سیستم صوتی مناسب در فضای باز یا استفاده از اسپیکرهای بلوتوثی قابل حمل، لحظات شاد و دلپذیرتری خواهید داشت. گوش دادن به موزیک دلخواهتان، پادکست یا … می‌توانند جزو گزینه‌هایتان باشند. با رعایت تمام این نکات و دنبال کردن راهنمایی‌ها، می‌توانید یک فضای باز زیبا و دلپذیر بسازید که برای خودتان، خانواده و میهمانانتان جذابیت خاصی داشته باشد تا از گذراندن زمان در فضای باز لذت ببرید. برای ما در قسمت دیدگاه‌ها از ایده‌ها و تجربیاتتان بنویسید.

پرسش‌های متداول

1. آیا می‌توانم مبلمان داخلی را در فضای باز استفاده کنم؟

بله، اما باید از مبلمان مقاوم در برابر شرایط جوی استفاده کنید و آن را محافظت کنید.

2. چگونه مبلمان را در فصل زمستان محافظت کنم؟

استفاده از پوشش‌های ضدآب و نگهداری مناسب در فصل سرد بسیار مهم است.

3. چگونه می‌توانم فضای باز خود را برای مهمان‌ها جذاب کنم؟

استفاده از مبلمان راحت، نورپردازی مناسب و موزیک زنده را در نظر بگیرید.

4. آیا استفاده از گلدان در فضای باز ایده خوبی است؟

بله، کاشت گیاهان زینتی و گل‌های مختلف و استفاده از گلدان گل طبیعی جزو ایده‌های عالی برای تزیین فضای باز است.

5. چگونه می‌توان فضای باز را به یک مکان آرامش‌بخش تبدیل کرد؟

استفاده از رنگ‌های آرامش‌بخش برای تجهیزات فضای باز مانند مبلمان، در کنار استفاده از گل و گیاهان باعث ایجاد مکان آرامش‌بخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *